R E G I O N Ų    K U L T Ū R I N I Ų    I N I C I A T Y V Ų     C E N T R A S English      
Adresas: Vilniaus g. 22, LT-01119 Vilnius.
Tel./faksas (8~5) 261 9670, mob. tel. 8 687 47550. El. paštas
zemaiciu@gmail.com
          
 
Į pradžią Laiškams Laiškai                 Atsakymai į klausimus                      Paieška                 

Lietuvos–Latvijos paribio miesteliai

Lietuva: Lenkimai

  • Tai mažiausios Skuodo rajono seniūnijos centras, susiformavęs 18 km į pietvakarius nuo Skuodo, netoli Lietuvos–Latvijos sienos, prie Šventosios upės, šalia kelio Skuodas–Darbėnai–Kretinga. Istoriniuose šaltiniuose Lenkimų dvaras ir kaimas pradedamas minėti XIV a. 
  • Gyvenvietė stipriai nukentėjo per XVI–XVIII a. karus.
  • 1680 m. Lenkimuose pastatyta pirmoji katalikų bažnyčia, o 1780 m. prie jos įsteigta parapijos mokykla (buvo mokoma lotynų ir lenkų kalbomis). XIX a. I p. vietoje senosios bažnyčios iškilo nauja (mūrinė) Šv. Onos bažnyčia, kuri dabar saugoma valstybės kaip architektūros paminklas. Lenkimai nuo seno garsėja Šv. Onos atlaidais.
  • XX a. pr. Lenkimuose vykdavo dideli turgūs.
  • Tarpukario metais gyvenvietė priklausė Skuodo valsčiui, dabar – Klaipėdos apskrities Skuodo rajonui.
  • Lenkimų seniūnijos teritorijoje yra Kalvių kaimas, kur gimė, augo iškilus lietuvių rašytojas, istorikas Simonas Daukantas (1793–1864), Večių kaimas, kur yra vieno iš žymiausių Lietuvos botanikų, vienuolio Jurgio Pabrėžos (tėvo Ambraziejaus, 1771–1849) gimtinė. Dabar Lenkimuose veikia Simono Daukanto pagrindinė mokykla (anksčiau – vidurinė). Aikštėje, priešais bažnyčią, stovi 1993 m. atidengtas paminklas S. Daukantui (skulptorius Regimantas Midvikis, architektas Adomas Skiezgilas). Bažnyčios šventoriuje palaidota S. Daukanto motina Kotryna Daukantienė. 4 km nuo Lenkimų – Kalviuose, Simono Daukanto gimtinėje, veikia Lenkimų pagrindinės mokyklos globojamas Simono Daukanto gimtinės muziejus. Lenkimiškiai yra įsteigę Simono Daukanto premiją, kuri kas dveji metai suteikiama už grožinius literatūros kūrinius, mokslinę veiklą istorijos tema. Paskutiniais metais ji skiriama tik šį kraštą garsinantiems Skuodo rajono gyventojams arba žmonėms, kilusiems iš šio rajono.
  • Savo kūryba nepriklausomos Lietuvos metais stebino šios seniūnijos Žirnikų kaime gyvenęs tapytojas ir skulptorius Alfonsas Girdžiūnas – 1937 m. Paryžiuje vykusioje tarptautinėje meno ir technikos parodoje jo sukurtos skulptūrėlės buvo apdovanotos sidabro medaliu. Lenkimuose yra vietinės reikšmės gamtos paminklų – Kapų pušis ir ąžuolai dvyniai. Margininkų botaniniame-zoologiniame draustinyje saugoma šiam kraštui būdinga fauna ir flora.

 

[Į pradžią] [Laiškai] [Atsakymai į klausimus] [Paieška] [Kalendorius] [Naujienos]  [Naudingos nuorodos]

© Regioninių kultūros iniciatyvų centras

Svetainės priežiūra: Multimedijos centras humanitarams Matematikos ir informatikos institute

Tinklalapis atnaujintas 2007.12.13