R E G I O N Ų    K U L T Ū R I N I Ų    I N I C I A T Y V Ų     C E N T R A S English      
Adresas: Vilniaus g. 22, LT-01119 Vilnius.
Tel./faksas (8~5) 261 9670, mob. tel. 8 687 47550. El. paštas
zemaiciu@gmail.com
          
 
Į pradžią Laiškams Laiškai                 Atsakymai į klausimus                      Paieška                 
        
Lietuvos – Latvijos paribys: Latvijos paribio miesteliai
 
Aknysta (Aknīste)
 
Aknystos herbasMiestelis Latvijos pietryčiuose, Jekabpilio rajone. Aknystai 1991 m. suteiktos miesto teisės (nuo 1950 m. turėjo miesto tipo gyvenvietės statusą, 1950–1956 m. buvo rajono centras). Miestelis yra netoli Lietuvos–Latvijos sienos, apie 10 km į šiaurės rytus nuo Juodupės. Iš Aknystos eina keliai į Daugpilį, Jekabpilį, Rygą. Nuolatinių gyventojų – apie 2 tūkst. Pro miestelį teka Susėjos upė.
Aknysta istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėta 1298 m. XVII a. pab. gyvenvietė priklausė Abiejų Tautų Respublikai (ATR), o nuo 1795 m. (po Trečiojo ATR padalijimo) – Rusijai ir įėjo į Kauno gubernijos sudėtį. Iki 1921 m. priklausė Lietuvai. 1921 m. pagal pasirašytą Lietuvos-Latvijos sienos nustatymo sutartį Aknysta, kaip ir kitos Kauno gubernijai priklausiusios etninės lietuvių žemės iki Susėjos upės buvo iškeistos į Šventosios pajūrį. Taip Aknysta atidūrė Latvijos teritorijoje.
Kaip anksčiau, taip ir dabar, Aknystoje ir jos apylinkėse gyvena nemažai lietuvių. 1925 m. čia gyveno 408 lietuviai, veikė keturklasė lietuviška mokykla. Tais laikais netoli Aknystos esančiuose kaimuose (liuobų, Riūkų, Skardupio) lietuviai sudarė 10 proc. visų gyventojų.
1988 m. Aknystoje pradėjo veikti lietuvių kultūros draugija. Lietuvių tradicinės muzikos puoselėtojai buriasi į folkloro kolektyvą „Sutartinė“ Aknystos miestelio lietuvių vaikams (2–11 klasių moksleiviams) mokyklose dėstomas lietuvių kalbos fakultatyvas. Du kartus per metus Aknystos bažnyčioje vyksta lietuviškos pamaldos.

        

[Į pradžią] [Laiškai] [Atsakymai į klausimus] [Paieška] [Kalendorius] [Naujienos]  [Naudingos nuorodos]

© Regioninių kultūros iniciatyvų centras

Svetainės priežiūra: Multimedijos centras humanitarams Matematikos ir informatikos institute

Tinklalapis atnaujintas 2007.03.16