R E G I O N Ų    K U L T Ū R I N I Ų    I N I C I A T Y V Ų     C E N T R A S English      
Adresas: Vilniaus g. 22, LT-01119 Vilnius.
Tel./faksas (8~5) 261 9670, mob. tel. 8 687 47550. El. paštas
zemaiciu@gmail.com
          
 
Į pradžią Laiškams Laiškai                 Atsakymai į klausimus                      Paieška                 

Lietuvos–Latvijos paribio miesteliai

Apuolė

  • 40 ha teritoriją apimantis Apuolės landšaftinis-istorinis draustinis plyti aštuoni kilometrai į pietryčius nuo Skuodo. Čia saugomas vaizdingas Vakarų Kuršo kalvų kompleksas, Luobos upės slėnio kraštovaizdis, Apuolės piliakalnis, rašytiniuose šaltiniuose anksčiausiai (853 m.) pradėta minėti Lietuvos gyvenvietė – Apuolė,  buvusio kapinyno liekanos. Netoli Apuolės pūpso ir Jedžiotų, Kivylių, Klaišių piliakalniai.
  • Apuolė neoficialiai laikoma lietuviškosios ir latviškosios kuršių žemės sostine. XIII a. Apuolės piliakalnis priklausė kuršiams. Jo viršuje stovėjo medinė pilis, yra išlikę ir gilaus šulinio pėdsakai. Rimberto kronikoje „Šv. Auscharijaus gyvenimas“ rašoma, kad Apuolės gyventojai kurį laiką priklausė švedams, bet vėliau iš jų išsivadavo. Tada juos užpuolė danai. Jų antpuolį apuoliškiai atrėmė. 853–854 m. Apuolės gyvenvietę (miestą) ir pilį puolė Švedijos karalius Olafas su savo kariuomene. Apuolę tąsyk, anot Kronikos, gynę 15 tūkst. karių iš 5 sričių (anot šių dienų istorikų, tiek daug jų anuo metu čia būti negalėjo). Mūšis vyko aštuonias dienas. Devintąją prasidėjo derybos. Apuoliškiai turėjo pripažinti švedų pergalę. Pilies gynėjai nugalėtojams sumokėjo didžiulę išpirką sidabru.
  • Savo gynybinės reikšmės Apuolė neteko XIII a. Vėliau ji priklausė kuršių Keklio žemei. XVI a. rašytiniuose šaltiniuose aptinkami Apuolės vaitystės, kuri priklausė Grūstės valsčiui, paminėjimai.
  • 1928, 1931–1932 m. Apuolės piliavietę tyrinėjo Lietuvos, Latvijos ir Švedijos archeologai. Radiniai saugomi Vytauto Didžiojo karo muziejuje Kaune, Stokholmo ir Vilniaus muziejuose.
  • Apuolės piliakalnis ir jo apylinkės šiandien plačiai žinomos. Šią turistus traukiančią vietovę populiarina ir patys Skuodo krašto žmonės. Čia jų iniciatyva nacionalinis operos ir baleto teatras prieš keletą metų atliko Vytauto Klovos operą „Pilėnai“. Piliakalnio apylinkėse organizuojamos Skuodo krašte populiaraus motobolo varžybos, jau keli metai rengiamos gyvosios istorijos pamokos (Baltijos jūros regiono senovės genčių karybos ir amatų festivaliai).

        

        

[Į pradžią] [Laiškai] [Atsakymai į klausimus] [Paieška] [Kalendorius] [Naujienos]  [Naudingos nuorodos]

© Regioninių kultūros iniciatyvų centras

Svetainės priežiūra: Multimedijos centras humanitarams Matematikos ir informatikos institute

Tinklalapis atnaujintas 2007.12.13